[ad_1]

چگونه از درس خواندن خسته نشویم ؟ در این نوشتار استادبانک چند راهکار ساده اما خیلی مهم را بیان کرده است.

برای پاسخ به این سوال که چگونه از درس خواندن خسته نشویم باید از دو جنبه به مسئله نگاه کنیم. اولی شیوه صحیح درس خواندن و دومی مسئله تغذیه در زمان مطالعه.

چگونه درس بخوانیم که خسته نشویم ؟

چگونه از درس خواندن خسته نشویم

مطالعه و درس خواندن کار انرژی بری است و نباید انتظار داشته باشیم که پس از چند ساعت مطالعه مانند قبل سر حال باشیم. اما می‌توان با رعایت نکاتی کوچک انرژی بیشتری ذخیره کرد:

در برنامه ریزی خود دروس متفاوتی را برای یک روز در نظر بگیرید. مثلا کل روز را به ریاضی اختصاص ندهید. در حالت متوسط روزانه سه درس مختلف را مطالعه کنید.

  • استراحت و تفریح

پس از هر چهل دقیقه مطالعه یک ربع استراحت کنید. سعی کنید از اتاق خارج شوید و زمان استراحت را دور از کتاب و میز مطالعه بگذرانید. در برنامه ریزی روزانه زمانی را برای تفریح بگنجانید. این کار ممکن است تماشای تلویزیون یا بازی با دوستان باشد. خواب کافی بسیار حیاتی است. حتما ۸ ساعت در شبانه روز را به خواب اختصاص دهید.

  • حالت فیزیکی درس خواندن

سعی کنید در حالت نشسته یا خوابیده به درس خواندن نپردازید. قدم زدن نیز روش مناسبی برای مطالعه نیست.
در هنگام مطالعه از تکان دادن مداوم اعضای بدن مانند پا اجتناب کنید.

  • در نظر گرفتن توانایی تان در مدت زمان مطالعه

اگر میخواهید درس خواندن به یک عمل لذت بخش تبدیل شود بهتر است بر اساس توانایی و تمرکزتان برنامه ریزی کنید. مثلا اگر بعد از هر نیم ساعت دیگر خسته شده و تمرکز ندارید، مطالعه را متوقف کرده و هر اندازه که میخواهید به خود استراحت دهید. البته این مدت زمان استراحت برای شروع مطالعه است و به مرور زمان سعی کنید به درس خواندن عادت کرده و ساعات مطالعه تان را افزایش دهید.

  • مشخص کردن  یک هدف خیلی مهم

برای درس خواندن تان هدف مهمی تعریف کنید. هدفی که انگیزه شما را برای تلاش مستمر، افزایش دهد. فکر کنید برای چه میخواهید درس بخوانید و با این عمل به کجا میخواهید برسید؟ یک هدف و یک عامل انگیزه پیدا کرده و متناسب با آن، برنامه ریزی کرده و تلاش کنید. مطمئن باشید اگر هدف درستی داشته باشید و در روزهای اول به آن پایبند بوده و تلاش کنید دیگر خسته نمی شوید حتی انگیزه بیشتری برای تلاش بیشتر پیدا می کنید.

مسائل غذایی هنگام مطالعه

چگونه از درس خواندن خسته نشویم

  • تعادل را در دریافت انرژی رعایت کنید. با توجه به میزان فعالیت در روز و مقدار کالری مصرفی، حجم غذایتان را تعیین کنید.
  • هیچ وعده‌ای را حذف نکنید. اگر می‌خواهید برای مدتی مداوم درس بخوانید، هر سه وعده غذا بخورید. صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی است، فراموش نکنید. صبحانه را مفصل بخورید.
  • کالری دریافتی‌تان را بین وعده‌ها تقسیم کنید. در انتخاب میان وعده‌ها دقت لازم را داشته باشید.
  • اگر ضعف دارید آزمایش بدهید. ممکن است کمبود انرژی شما غیرطبیعی باشد.
    پس با خانواده مشورت کرده و در صورت نیاز به پزشک مراجعه کنید تا مواد خوراکی تقویتی را به شما معرفی کند.

[ad_2]

منبع

مطالب مرتبط

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *